Ryanair je najavio svoju strategiju dekarbonizacije – Put do neto nule. Razvijena kako bi se smanjile emisije ugljika i utjecaj njezinih operacija na okoliš, ova strategija ocrtava četiri temeljna strateška stupa koji podupiru ambiciozni cilj zrakoplovne kompanije nula ugljika do 2050.:
- 34% dekarbonizacije kroz povećanu upotrebu održivih zrakoplovnih goriva (SAF)
- 32% dekarbonizacije kroz tehnološka i operativna poboljšanja
- 24% dekarbonizacije putem kompenzacije i drugih ekonomskih mjera
- 10% dekarbonizacije kroz uvođenje boljeg upravljanja zračnim prometom
S više od 1/3 svoje dekarbonizacije koja dolazi od povećane upotrebe SAF-a, Ryanair surađuje s EU-om i dobavljačima goriva na ubrzanju opskrbe SAF-om. Kao dio toga, Ryanair je osnovao Ryanair Sustainable Aviation Research Center u partnerstvu s Trinity College Dublin. Ovo će partnerstvo pružiti istraživanja u SAF-u, pogonskim sustavima zrakoplova bez ugljika i mapiranju buke.
Ryanair će nastaviti ulagati u novu tehnologiju, zrakoplove, što je potkrijepljeno svojom obvezom od 22 milijarde dolara za kupnju 210 zrakoplova Boeing 737-8200 ‘Gamechanger’. Do danas je zrakoplovna kompanija preuzela isporuku 55 zrakoplova ‘Gamechanger’, koji prevoze 4% više putnika, smanjuju potrošnju goriva i CO2 za 16% i smanjuju emisiju buke za 40%.
Završni dio Ryanairovog puta do neto nule dolazi od kombinacije mjera kompenzacije, kroz offset projekte hvatanja ugljika i potpore ključnim državnim politikama i reformama, kao što je uvođenje inicijative za istraživanje ATM-a jedinstvenog europskog neba (SESAR). Ako ga Europska komisija uspješno uvede, SESAR bi pružio standardizirani i učinkovitiji proces upravljanja zračnim prometom, dajući značajno i trenutno smanjenje emisija ugljika u europskom zrakoplovstvu od 10%.
Ryanairov direktor održivosti Thomas Fowler rekao je:
“Kao najzeleniji veliki europski zračni prijevoznik, Ryanair shvaća da zrakoplovstvo igra ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena, a naš put do neto nule pomoći će nam u tome.
Neumorno radimo s našim timom i strateškim partnerima kako bismo vodili put u stvaranju održivijeg zrakoplovstva. Bili smo oduševljeni što nas je CDP [i] ove godine povisio na ‘B’ ocjenu , prepoznajući našu predanost smanjenju našeg utjecaja na okoliš. Iako smo već prešli dug put, nastavit ćemo voditi program održivog zrakoplovstva u europskom zrakoplovstvu dok krećemo na naš ambiciozni put do neto nule do 2050. godine.”